Slovensko
Deutsch
Surovine.si - vaš svet surovin in energije
 
Surovine.si - Vaš svet surovin in energije
 
 
PLEMENITE KOVINE
   
 
 
 
 
 
INDUSTRIJSKE KOVINE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ENERGENTI
 
 
 
 
 
 
 
 
KMETIJSKE SUROVINE
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
PARTNERJI
 
 
     
 

Kava

Po vrednosti je kava poleg nafte najpomembnejša surovina in za vodo najpogostejša uporabljena pijača na svetu. Kavna rastlina (lat coffea) pripada družini broščevk. Raste okoli akvatorja v tropskih regijah in potrebuje čez vse leto veliko dežja in temperature nad 21°C. Sadovi kavovca, kavina zrna, so najpomembnejša kmetijska dobrina v globalni severno-južni trgovini in spominjajo po obliki in barvi na češnje. V pridelku enega leta iz enega kakavovca proizvedejo 1 do 1,5 funta pražene kave.

Kava je bila odkrita v 9. stoletju v Atiopiji, v regiji Kaffa. Preko trgovcev s sužnji je pijača v 14. stoletju prispela v Arabijo, od koder so jo vedno bolj razširjali. Takrat je imela Arabija neke vrste monopolno mesto pri trgovanju. Mesto Mocha, ki leži v današnjem Jemnu, je bila središče dogajanja. V 17. stoletju je bila odprta prva kavna hiša v Londonu. Imenovali so jo >Penny University<, zaradi cene za eno kavno skodelico. Ena od teh kavnih hiš je postala rojstno mesto Londonskega Stock Exchangeja.

Ločimo štiri kavne sorte: Arabica, Robusta, Liberica in Excelsa. Zadnji dve sta bolj kot ne nepomembni v nasprotju z Arabico, ki pokriva 60% svetovne proizvodnje. Najpomembnejši pridelovalki te sorte sta Brazilija in Kolumbija. Naslednji veliki pridelovalci so Kostarika, Mehika in Gvatemala. Plantaže ležijo na nadmorski višini med 600 in 2.000 metri. Sorta Robusta ima močnejši okus in je manj zahtevna, raste tudi v nižjih legah med 200 in 600 metri nad morjem. Najpomembnejše pridelovalke Robuste so Indonezija, Zahodna Afrika, Brazilija in Vietnam. Delež svetovne proizvodnje kave Robusta se nahaja pri slabih 40%.

Povpraševanje po kavi je odvisno od sezonskih nihanj. Pokazalo se je, da se v toplih poletnih mesecih spije 12% manj kave od letnega povprečja, zato se tudi izvozi v pozni pomladi in poleti znižajo, preden potem spet v jeseni in zimi narastejo. Največja pridelovalka kave na svetu je bila leta 2005 Brazilija z 2.179 milijoni tonami zelenih kavnih zrnc, kar pomeni 28,2% svetovnega pridelka. Sledijo ji Vietnam, Indonezija in Kolumbija. Vreča kave tehta 60 kg.

S kavo Arabica se trguje izključno na New Yorški Board of Trade (NYBOT). Trguje se v centih dolarja na ameriški funt, en kontrakt vsebuje 37.500 funtov. To ustreza približno 260 vrečam po 60 kg (1 funt = 0,453592 kg). S sorto Robusta pa se od leta 2000 trguje na Londonskem International Financial Futures Exchange (LIFFE) in vsebuje 5 ton (80 vreč). Trguje se z ameriškimi dolarji na tono.

Cena kave je v porastu od leta 2002.

Oglejte si diagrame nihanja cen za kavo.

 
 
 
 
  Ostale kmetijske surovine:
Kakav, Koruza, Pomarančni sok, Riž, Pšenica, Sladkor, Gradbeni les, Bombaž
 
     
 
KMETIJSKE SUROVINE - novice, zanimivosti, dogodki
 
 
 
 
Surovine - svetovni megatrend
 
MAIL LISTA
 
 

Vpišite se v našo mail listo in obveščali vas bomo o dogodkih, zanimivostih, naložbah v delnice, sklade ter plemenite kovine.

Za vpis kliknite tukaj...

 
     
 
AKTUALNE CENE v U$D
 
ANKETA
 
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 1045 Access denied for user 'surovi_adpo1'@'localhost' (using password: YES)
Date        : Tue, March 19, 2024 05:32:45
IP          : 34.204.181.19
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 5.6.40
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : surovine.si
Script Name : /kava.php